Гаряча лінія

закрити

Симптоми та ознаки геморою

Статистично геморой є одним з найбільш поширених захворювань. Стрімкому зростанню чисельності пацієнтів сприяє масовий сидячий спосіб життя, офісна робота. Парадокс у тому, що більшість людей, які страждають цією недугою, навіть не підозрюють про її існування. Не знаючи, як визначити геморой, можна не звернути увагу на легкі сліди крові на туалетному папері та ряд інших несуттєвих ознак.

Клінічні прояви геморою надзвичайно варіабельні й залежать від безлічі факторів: стадії захворювання, виду та перебігу геморою, наявності/відсутності ускладнень. При цьому вираженість того чи іншого симптому геморою також може відрізнятися. У більшості пацієнтів розвиток геморою відбувається поступово, починаючи з неспецифічних проявів. Серед них:

 • дискомфорт в області заднього проходу;
 • відчуття, ніби у прямій кишці присутнє чужорідне тіло;
 • свербіж, відчуття важкості в області заднього проходу.

Найчастіше перші симптоми геморою не привертають уваги хворого і у багатьох із гемороєм не асоціюються. Навіть поява перших незначних кровотеч не завжди спонукає звернутися до фахівця, упускаючи тим самим можливість своєчасного початку медикаментозного лікування.

Розглянемо, які симптоми при геморої одразу сигналізують про наявність проблеми.

Перші ознаки

До одного з основних проявів захворювання відносять відокремлення крові, спочатку мізерні, з часом рясні. Вони виникають через пошкодження слизової оболонки внутрішніх гемороїдальних вузлів. Дуже рідко можлива кровотеча із зовнішніх вузлів, що утворюються при виразці епітелію вузла. Кровотеча при геморої є ознакою важкого ступеня розвитку захворювання і вимагає медичної допомоги.

Найчастіше кров відзначають у процесі акту дефекації або після його завершення. При цьому в гемороїдальних венах різко підвищується тиск, а м'язи анального сфінктера розслабляються. Кров світлого кольору, а її виділення варіює від незначних слідів на туалетному папері/випорожненнях, до рясних струменевих виділень.

 • Нерясні епізодичні кровотечі посилюються при погрішності в харчуванні, запорах, на загальне самопочуття пацієнтів практично не впливають і до розвитку анемії не призводять.
 • Систематичні рясні кровотечі часто стають причиною розвитку анемії й порушення загального стану (слабкість, серцебиття при невеликому фізичному навантаженні, задишка).

Больовий синдром в області заднього проходу не відноситься до постійних симптомів. У більшості випадків він не є першою ознакою геморою.. Тромбоз починається з внутрішніх і поширюється на зовнішні вузли. Рідше біль у області заднього проходу провокується запальною інфільтрацією і набряком тканин.

Симптоми різних видів геморою

До одного з основних проявів захворювання відносять відокремлення крові, спочатку мізерні, з часом рясні. Вони виникають через пошкодження слизової оболонки внутрішніх гемороїдальних вузлів. Дуже рідко можлива кровотеча із зовнішніх вузлів, що утворюються при виразці епітелію вузла. Кровотеча при геморої є ознакою важкого ступеня розвитку захворювання і вимагає медичної допомоги.

 • Спочатку захворюванню характерне випадання вузлів із заднього проходу переважно під час дефекації. По її закінченню вони самостійно прибираються.
 • Пізніше гемороїдальні вузли потребують самостійного вправляння у пряму кишку. Контакт вузлів, що випали, та слизових виділень з ануса з тканинами перинатальної області призводить до їх рихлості. Так виникає запалення і мацерація шкірних/слизових покривів цієї зони, посилення свербежу.

При хронічному геморої симптоми менш виражені, хвороба протікає з періодичною зміною загострених станів і ремісій. У період ремісії скарги пацієнта можуть бути відсутні зовсім. Хронічний геморой проявляється клінічними симптомами тільки у період загострення. Відповідно, при відсутності випадання вузлів багато хворих довго не звертаються до лікувального закладу.

 • До факторів, що викликають загострення, відносяться запори, погрішності у раціоні, надмірні фізичні навантаження. Темп розвитку захворювання визначається особливостями організму та факторами, що провокують виникнення патології.
 • Зовнішній геморой слід відрізняти від проявів внутрішнього геморою на пізній стадії, адже у цьому випадку також майже завжди спостерігається випадання вузлів назовні з відповідною симптоматикою.

Як не пропустити симптоми геморою

Багатьох пацієнтів турбує питання – що робити при геморої? Відповідь завжди одна – звернутися до лікаря проктолога. Поява перших симптомів повинна викликати настороженість та стати підставою для відвідування лікарського кабінету. На основі медичного обстеження лікар зможе поставити грамотний діагноз і підібрати метод лікування. Своєчасно проведена терапія дозволяє хворому швидко повернутися до свого звичного способу життя. Спроби самодіагностики та самолікування чреваті хронізацією процесу та розвитком ускладнень. Але якщо проблема ідентифікована, вивчіть опис геморою, щоб краще розуміти, що являє собою захворювання.

Також слід враховувати, що під маскою геморою та його симптомів може ховатися цілий ряд захворювань:

 • гострий парапроктит;
 • неспецифічний виразковий коліт;
 • поліпи/рак прямої кишки;
 • у ряді випадків можлива поєднана патологія.

Якщо лікування розпочато вчасно, прогноз при будь-якому прояві геморою сприятливий. Надалі необхідно періодично проходити профілактичні курси прийняття препаратів, що тонізують вени. Це дозволить звести до мінімуму частоту рецидивів. Також необхідно нормалізувати функцію шлунково-кишкового тракту (позбутися запорів та проносів), почати вести здоровий спосіб життя. Більш детально про заходи профілактики геморою і зниження ризику захворіти ви зможете дізнатися на нашому сайт

Джерела:

1. В.К.Казимирко, М.П.Захараш, А.И.Пойда, В.И.Мальцев. Патология дистального отдела кишечника: механизмы развития, лечение. Киев, Морион, 2008.

2. Шелыгин Ю.А. Колопроктология. Клинические рекомендации. ГЭОТАР-Медиа, Россия, 2015.

3. Семионкин Е.И., Огорельцев А.Ю. Атлас колопроктологических заболеваний. Учебное пособие. ГЭОТАР-Медиа, 2016.

4. Анна Бормотова. Геморрой: симптомы и лечение. https://med.vesti.ru/articles/zabolevaniya/gemorroj-simptomy-i-lechenie/

Якщо Ви бажаєте повідомити про небажане явище або скаргу на якість продукції, що виникли при застосуванні лікарських засобів компанії «Байєр» в Україні, будь ласка передайте інформацію своєму лікарю, в Регуляторний Орган.

Також можна надіслати повідомлення на електронну адресу PV_Ukraine@bayer.com, або звернутись до офісу компанії «Байєр» за телефоном 044 220 33 00.